Homilia wygłoszona w katedrze poznańskiej 20 czerwca 2008 roku w czasie Mszy św. odprawionej z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Poznaniu. Tekst homilii, będącej komentarzem do Ewangelii św. Jana (21, 15–19), został przez redakcję nieznacznie skrócony.
(…)
,,Szymonie, synu Jana, czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?”Ewangelia opisuje zdarzenie o niezmiernie ważnym znaczeniu dla tworzącego się Kościoła – udzielenie prymatu Piotrowi przez zmartwychwstałego Chrystusa. Chciałbym tu zwrócić uwagę przede wszystkim na jego kontekst. Jest on bowiem bardzo wymowny. „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?” Odpowiedź Piotra, który był świadom swego trzykrotnego zaparcia się Pana, nie przypomina w niczym jego poprzednich spontanicznych reakcji; cechuje ją pokora i świadomość niegodności: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Nie wystarcza jednak Chrystusowi ta odpowiedź. Pyta więc Piotra po raz drugi. I potem po raz trzeci (…). Dla Piotra nie była to łatwa rozmowa. Był świadom swojego…