Udział w tej ankiecie to dla mnie impuls, aby dokonać osobistego duszpasterskiego rachunku sumienia. Moją refleksję pragnę przedstawić w czterech punktach: szacunek dla osoby, której towarzyszę w roli duszpasterza, szacunek dla doktryny, szacunek dla osobistych decyzji oraz szacunek dla jedności Kościoła. To, co łączy te cztery filary w posłudze duszpasterskiej, ma swoje źródło w postawie szacunku. Jestem przekonany, że delikatność i współczujące zrozumienie stanowi szansę na budowanie mostu, a nie barykady w duszpasterskiej relacji.
Za fundamentalne uważam pytanie, co jest celem życia duchowego. Papież Benedykt XVI w encyklice Deus caritas est napisał: „Uwierzyliśmy miłości Boga – tak chrześcijanin może wyrazić opcję swego życia. U początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, jest natomiast spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie”. Krótko mówiąc, celem życia duchowego jest żywarelacja z Bogiem, który jest Miłością i Miłosierdziem….