Andrzej Czaja, który został biskupem po 20 latach pracy naukowej jako teolog dogmatyk, zapytany, czy wraz z objęciem urzędu biskupa zakończyła się jego przygoda z uprawianiem teologii, odpowiedział: „Nie jestem już tym, kto może powiedzieć o sobie, że jest teologiem we właściwym tego słowa sensie – poszukiwaczem Prawdy. Jestem teraz bardziej tym, który dba o interpretację tej Prawdy. W tym znaczeniu stałem się więc teologiem dydaktykiem. Nie ma już mowy o podejmowaniu i prowadzeniu badań. Z perspektywy niemal czterech lat biskupiego posługiwania widzę coraz bardziej swoje braki w oczytaniu, widzę, jak coraz bardziej odstaję od teologicznej czołówki” (1) Są to słowa o tyle znamienne, że odzwierciedlenie znajduje…
Dr teologii. Autor artykułów i recenzji o tematyce teologicznej oraz książkiKażdy jest teologiem. Nieakademicki wstęp do teologii. Twórca bloga teologicznego „Kleofas”.