W 1895 r. Emeryk Hutten-Czapski sprowadził ze swojej siedziby w Stańkowie koło Mińska kolekcję składającą się z militariów, rzemiosła artystycznego, starodruków, rycin, lecz przede wszystkim – z niezwykle cennego, kompletnego i naukowo opracowanego zbioru numizmatyki polskiej, monet i medali. W 1901 r., po śmierci Emeryka, lecz zgodnie z jego wolą, utworzone zostało w zakupionym na ten cel pałacu przy ul. Wolskiej (obecnie Piłsudskiego) prywatne muzeum, które w 1903 r. zostało darowane miastu Kraków. Darowizna ta stanowiła początek całej serii legatów, które walnie przyczyniły się do powstania Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum Czapskich działało do 1939 r., obecnie po gruntownym remoncie otwiera się ponownie, stanowiąc oddział Muzeum Narodowego, a zarazem Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.
Monumentis Patriae naufragio ereptis…