Joanna Bociąg
biały chleb
pijemy słodką herbatę
jemy biały chleb
ludzie którzy tu mieszkają
nie pytają czy słodzisz
wieczorem
jem biały chleb
piję słodką herbatę
przeraża mnie to bardziej
niż powrót ciemnym lasem
***
po powrocie opowiadam
zawsze mówię
mówię dopóki nie poczuję
bólu który się zbliża
malta, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2026, s. 72
Wiersze-szczątki – tak miałoby się ochotę opisać utwory składające się na drugą książkę poetycką Joanny Bociąg, zatytułowaną malta(Wrocław 2026). Formy, jakimi posługuje się autorka, są fragmentaryczne, jakby wyrwane z większej całości; w trakcie lektury kolejnych utworów usiłujemy…
Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Znakiem”. Nakładem Wydawnictwa Znak właśnie ukazała się jego książka „Tischner. Biografia”, a w 2019 r. „Dziennik końca świata”. Wydał też m.in. tom miniesejów „Sto lat. Książka życzeń”...