Grodzone osiedla, suburbanizacja, gentryfikacja i patodeweloperka to hasła opisujące zmiany, które zachodzą od trzech dekad w polskim krajobrazie. Rozkołysana transformacja jakby utknęła w pewnym momencie i obraca się wokół własnej osi w transie własności.
Wokół tematu własności koncentrują się książki Doroty Leśniak-Rychlak Jesteśmy wreszcie we własnym domu i Joanny Erbel Poza własnością. Obie autorki zajmuje kwestia tego, jak obecnie wygląda przestrzeń miast i w jaki sposób funkcjonujemy w niej jako społeczeństwo. Okazuje się, że działamy głównie na podstawie koncentracji na własności i umacnianiu statusu klasy średniej w powszechnym dyskursie. Jako grupa posiadająca społeczny kapitał – zarówno kulturowy, jak i ekonomiczny – klasa średnia ma decydujący głos w budowaniu…