27 kwietnia 2014 r. do chwały ołtarzy zostaną wspólnie wyniesieni dwaj soborowi papieże: Jan XXIII i Jan Paweł II. Otrzymamy w ten sposób wyraźny sygnał, że nie ma odwrotu od Vaticanum II: soboru, który jeden z nich rozpoczął, a drugi cierpliwie i konsekwentnie wcielał w życie Kościoła. Dalej: poprzez tę podwójną kanonizację Franciszek mówi nam, że zainicjowany przez Jana XXIII i kontynuowany przez Jana Pawła II dialog ze światem stanowi drogę, którą dalej powinien iść Kościół.
Czekająca nas w kwietniu wspólna kanonizacja dwóch papieży ma swój precedens: 3 września 2000 r. błogosławionymi zostali ogłoszeni: Pius IX i Jan XXIII. Wydaje mi się, że rozumiem powody, dla których Jan Paweł II zdecydował się wówczas na wspólną beatyfikację tych dwóch swoich poprzedników. Trwał Wielki Jubileusz dwutysiąclecia chrześcijaństwa, a Papież – jak sądzę – chciał podkreślić, że Kościół jest pluralistyczny, otwarty dla wszystkich pomimo wciąż podejmowanych…
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum
- Pełny dostęp do wszystkich artykułów
- Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
- Archiwum numerów zawsze pod ręką
Artykuł pojawił się w numerze:
Polska na weselu