Subskrybuj
Historyk i publicysta, polityk, b. działacz opozycji demokratycznej, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Po rocznicy i po wyborach

Dwudziesta rocznica przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku nie została uczczona wspólnie przez najwyższe władze Rzeczypospolitej: prezydenta i szefa polskiego rządu. Prezydent Kaczyński obchodził ją w Gdańsku razem z NSZZ „Solidarność”, premier Tusk zaś – na Wawelu (wespół z szefami państw i rządów, zaproszonymi do Polski dla uczczenia początku końca komunizmu w naszej części Europy).

Można nad tym ubolewać, gdyż podobna sytuacja nie mogłaby wydarzyć się we Francji ani w Niemczech. W Polsce wydarzyła się i, niestety, należało się tego spodziewać. Dotychczasowy przebieg walki politycznej między dwiema największymi partiami (których reprezentantami są prezydent i premier) nie dawał bowiem większych nadziei na to, że z okazji ważnej narodowej rocznicy zostanie ogłoszony rozejm, przerywający kampanię przed wyborami prezydenckimi. Współodpowiedzialne za ten stan rzeczy są oba ośrodki, skupione wokół prezydenta Kaczyńskiego i premiera Tuska. Przez długie…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Świat w roku 2025. Prognozy, nadzieje, obawy